Günther Oettinger: Trump nie wpłynie na budowę Nord Stream 2

Günther Oettinger: Trump nie wpłynie na budowę Nord Stream 2

Nord Stream 2 nie łatwo będzie zatrzymać ponieważ jest budowany od dawna – taki powód podaje unijny komisarz Günther Oettinger w rozmowie z tygodnikiem “Der Spiegel”. Wysiłki prezydenta Trumpa ku nakładaniom sankcji na firmy uczestniczące w budowie gazociągu będą w jego ocenie bez znaczenia.

Prawne wysiłki jak i te dyplomatyczne starania o zablokowanie budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego – Nord Stream 2 – mogą zupełnie nic nie dać. Niemcy nie mogą się wycofać z budowy z powodów nie tylko czysto ekonomicznych ale również wizerunkowych.

Prezydent Trump od wielu miesięcy bardzo intensywnie krytykuje ten gazowy projekt polityczno-biznesowy wskazując przede wszystkim, że jest to projekt bardziej polityczny niż biznesowy.

Jak już otwarcie informuje wpływowa rosyjska gazeta „Nowaja Gazieta” ręką publicystki Juli Łatyniny:

„Cel budowy Nord Stream 2 polega na tym, by przywiązać do siebie Niemcy”

Niemcy zostały upokorzone podwójnie – biznesowo i politycznie

Policzek biznesowy – Niemcy od początku upierały się przy tezie, że to projekt czysto biznesowy. Nie ma nic wspólnego z polityką. Kiedy już Moskwa zaczyna otwarcie i jak na Moskwę przystało – bezczelnie szczerze – mówić, że to praktycznie udany podbój na terenie Europy – i to podbój najistotniejszego Państwa. Niemcy muszą iść dalej w zaparte i realizować projekt uzależniania się od gazu rosyjskiego mówiąc, że chodzi tylko o biznes – a cały świat patrzy z niedowierzaniem.

Policzek polityczny – podpisanie umowy w sprawie Nord Streamu nastąpiło na kilka tygodni przed opuszczeniem przez Gerhard Schroedera fotela kanclerza Niemiec. „Pierwszy” Niemiecki polityk aktualnie nie tylko wśród urzędników europejskich ale i również we własnym kraju i nawet w macierzystej partii uważany jest za przedstawiciela interesów rosyjskiej branży paliwowej. W „normalnych” warunkach była by to wprost zdrada, nawet szpiegostwo gospodarcze – w Niemczech to tylko biznes.

Spirit of Europe Nord Stream Sign Tallinn
Autor: Pjotr Mahhonin

Rosyjski plan zakłada ukończenie gazociągu już do końca 2019 roku. Jego przepustowość ma pozwolić na transport 55 miliardów m³ skroplonego paliwa.

Niekorzystne implikacje dla Polski

Tak duża przepustowość i „rura” wbita wprost w Niemieckie terytorium pozwala Moskwie na handel paliwem z pominięciem transportowania go, jak do tej pory, przez Polskę, Ukrainę i innych państw bałtyckich.

Rosyjskie nitki gazociągów do Europy
Samuel Bailey (sam.bailus@gmail.com)

Metoda dostarczania gazu z Rosji do krajów zachodnich, głównie Niemiec, których prężna gospodarka potrzebuje go mocniej od innych gospodarek, która funkcjonuje obecnie praktycznie gwarantuje, że Moskwa nie „zakręci kurka” przede wszystkim Ukrainie, z którą jest w stanie wojny – oczywiście nieoficjalnie – no ale jak coś jest zielone, wygląda na zielone i wszyscy widzę, że jest zielone – to musi być kolor zielony (nawiązanie do „zielonych ludzików”).

Linki

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord-stream-2-niemcy,47,0,2414127.html – “jest po to, by uzależnić Niemcy od Kremla” – ten cytat wyjaśnia co jest pod linkiem

https://pl.sputniknews.com/gospodarka/201812299490521-Trump-Nord-Stream-2-Sputnik/ – Günther Oettinger o wpływie prezydenta Trumpa na budowę gazociągu

https://info.wiara.pl/doc/5243625.Unijny-komisarz-Trudno-bedzie-juz-zatrzymac-budowe-Nord-Stream-2 – opis jak wyżej

https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2014-2019/oettinger_en – oficjalny profil Günthera Oettingera na oficjalnej stronie Unii Europejskiej

https://twitter.com/GOettingerEU – komisarz ćwierka

 

Marcin Lewandowski

Marcin Lewandowski

email: marcinlewandowski@pozyczki-online.com |
skype: live:marcinlewandowski_3 | tel. kom.: +48731756839 | gadu gadu: 67183375

Fanatyk finansów. Absolwent WSP w Warszawie. Tworzę portal dla konsumentów, którzy tak samo jak i ja mają dosyć robienia ich w przysłowiowego balona. Publikuje karty katalogowe tylko legalnie działające firm zajmujących się kredytami. Śledzę portale ogłoszeniowe aby uchronić Was przed kanaliami chcących odebrać Wam wasze pieniądze. Współpracowałem z paroma znanymi blogerami finansowymi i dziś z ich małą aczkolwiek cenną pomocą oddaje w Wasze ręce swój własny profesjonalny portal finansowy.
Marcin Lewandowski

Najnowsze wpisy autora Marcin Lewandowski (zobacz wszystkie)

[Głosów:0    Średnia:0/5]
Udostępniaj dla innych!

Dodaj komentarz