Kredyty dla studentów czyli tanie kredyty z dopłatami z Budżetu Państwa nawet jeśli student nie ma dochodów. Które banki oferują wsparcie dla żaków – poznaj oferty, warunki i kryteria.

Dla uczniów uczelni wyższych przygotowane są specjalne, tanie i dotowane z Budżetu Państwa kredyty studenckie. Na mocy umowy z BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) udzielają ich:

 

 • PKO Bank Polski S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • BPS S.A. (Bank Polskiej Spółdzielczości) oraz zrzeszone banki spółdzielcze
 • SGB-Bank S.A. (Spółdzielcza Grupa Bankowa, dawniej: Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.) oraz zrzeszone banki spółdzielcze
W publikacji znajdziesz: Linki do banków | kto może się ubiegać | kto dotuje | nie mam dochodu | nie mam poręczyciela | pożyczki pozabankowe dla studentów | podstawa prawna | kryterium dochodu w rodzinie | jaki bank jest najczęściej wybierany
 

Aktualne szczegóły ofert dostępne są na specjalnie przygotowanych stronach poszczególnych banków:

 

Oferta banku PKO BP: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/preferencyjny-kredyt-studencki/

 

Oferta banku Pekao: https://www.pekao.com.pl/indywidualni/kontaosobiste/kredyt_studencki

 

Oferta banku BPS: https://www.bankbps.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyty-inne/kredyt-studencki

 

Oferta banku SGB: https://www.sgb.pl/oferta/dla-ciebie/studencki/

 

Termin składania wniosku to od 15 lipca do 20 października a student musi rozpocząć naukę przed ukończeniem 25 roku życia.

 

Student
źródło: pixabay.com

 

Dla kogo kredyt studencki

 • studenci uczelni publicznych i niepublicznych (system dzienny, wieczorowy i zaocznym)
 • studenci studiów doktoranckich.
 • słuchacze i studenci:
  • Akademii Obrony Narodowej
  • Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego
  • Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
  • Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

Dopłaty, dochody i poręczenia

Kto dotuje studentów?

Wszystkie kredyty studenckie są znacznie tańsze od typowych kredytów konsumenckich ponieważ są dotowane dzięki współpracy z BGK. Istnieje specjalny fundusz dzięki, któremu te kredyty są niskooprocentowane bo część odsetek dotuje właśnie BGK. Tak Budżet Państwa wspiera żaków dzięki współpracy bankami wymienionymi powyżej i spłaca aż połowę odsetek kredytowych. W ten sposób kredyt studencki jest o 50% tańszy od zwykłego kredytu.
 

Kredyt bez dochodu

Student nie musi posiadać dochodu, czyli ma niską zdolność kredytową lub nie ma jej wcale, ponieważ wystarczy, że przedstawi poręczyciela, którym z reguły zostaje rodzic lub bliski członek rodziny (może to być dowolna osoba dochodami i zdolnością kredytową).

Poręczyć może też BGK i ARiMR

W przypadku braku możliwości przedstawienia poręczyciela można złożyć wniosek o poręczenie z BGK lub ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Szczegóły poręczeń w BGK: https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/pozyczki-i-kredyty-studenckie/ (zakładka „Poręczenia preferencyjnych kredytów studenckich”)

Szczegóły poręczeń w ARiMR: http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/poreczenia-splaty-kredytow-studenckich-udzielanych-przez-arimr.html

Uwaga na pożyczki pozabankowe dla studentów

Ostrzeżenie: szukając w internecie pożyczek dla studentów od nie od razu trafimy na to czego oczekiwaliśmy. W pierwszej kolejności znajdziemy oferty szybkich pozabankowych chwilówek, które charakteryzują się bardzo wysokim oprocentowaniem. Nie można ulegać promocji darmowych chwilówek ponieważ z założenia nastawione są one na bardzo krótkie okres oraz małe kwoty a konsekwencją braku terminowej spłaty jest bardzo wysoka cena, na którą nawet dobrze zarabiająca osoba nie często może sobie pozwolić a żak z założenia majętny.

Podstawa prawna

Fundusz dopłat z BGK dla studentów działa na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich aktualizowanej obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 lutego 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz.U. 2017 poz. 357)

link do ustawy: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170000357

Kryterium dochodowe

Dochód na 1 członka rodziny studenta aktualnie nie może przekraczać 2,500 zł netto.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawsze publikuje na swoich stronach aktualne i szczegółowe informacje na ten temat:

https://www.gov.pl/nauka/kredyty-studenckie

znajdują się tu również zasady umarzania kredytów studenckich. Kredyt zostanie umorzony w :

 • 100% wartości pozostałej do spłaty w przypadku trwałej niezdolności do spłaty kredytu (tj. brak możliwości uzyskiwania dochodu), która nastąpi po zawarciu umowy

oraz w przypadku najlepszych studentów w:

 • 50% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia wyższe albo studia doktoranckie w grupie do 1%,
 • w 35% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia wyższe albo studia doktoranckie w grupie od 1,01% do 5%,
 • w 20% – w przypadku gdy kredytobiorca ukończył studia wyższe albo studia doktoranckie w grupie od 5,01% do 10%

PKO BP najczęściej wybierane

Studenci najczęściej wybierają bank PKO BP. Na ogół jego oferta jest najlepsza ale warto zapoznać się z ofertą każdego banku bo może okazać się, że w danym czasie akurat inny bank będzie nieco tańszy. Różnice będą minimalne ale dla studentów zawsze istotny będzie każdy grosz.

 

Niniejszy materiał został przygotowany z uwagi na liczne strony internetowe, które proponują zamiast tanich kredytów bankowych lichwiarskie pożyczki. Student, który nie posiada stałego dochodu i chce finansować potrzeby związane z własną edukacją nigdy nie powinien sięgać po inne finansowanie niż to dotowane z Budżetu Państwa ponieważ jest to bardzo niebiespieczne i przeznaczone jest wyłącznie dla osób posiadających stałą pracę i potrzebują tylko chwilowego zastrzyku gotówki na ogół do kolejnej wypłaty.

Marcin Lewandowski

Marcin Lewandowski

email: marcinlewandowski@pozyczki-online.com |
skype: live:marcinlewandowski_3 | tel. kom.: +48731756839 | gadu gadu: 67183375

Fanatyk finansów. Absolwent WSP w Warszawie. Tworzę portal dla konsumentów, którzy tak samo jak i ja mają dosyć robienia ich w przysłowiowego balona. Publikuje karty katalogowe tylko legalnie działające firm zajmujących się kredytami. Śledzę portale ogłoszeniowe aby uchronić Was przed kanaliami chcących odebrać Wam wasze pieniądze. Współpracowałem z paroma znanymi blogerami finansowymi i dziś z ich małą aczkolwiek cenną pomocą oddaje w Wasze ręce swój własny profesjonalny portal finansowy.
Marcin Lewandowski

Najnowsze wpisy autora Marcin Lewandowski (zobacz wszystkie)

[Głosów:2    Średnia:4/5]
Udostępniaj dla innych!